GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ

Göz kapağı düşüklüğü, göz üzerindeki cilt tabakasının sarkarak gözün üstüne inmesidir ve buna tıp dilince “pitozis” denilir. Pitozis sadece üst göz kapağı düşüklüğü için kullanılan bir terimdir. Göz altı torbaları bu terime dahil değildir. Her yaşta görülebilen bir sorun olmakla birlikte yaşın ilerlemesi ile daha sıklıkla karşılaşılır.

Göz kapağı düşüklüğü genellikle göz kapaklarının yukarı doğru hareket etmesini sağlayan ve levator denilen göz kaslarının zayıflaması sonucunda ortaya çıkar. Bunun yanında göz sinirlerini ya da göz yüzeyini etkileyen faktörlere bağlı olarak da görülebilir.  Ayrıca gözlerde meydana gelen sinir hasarları da göz kapağı düşüklüğüne sebep olabilmektedir. Ancak göz kapağı düşüklüğü sorunu yaşayan insanların büyük kısmında sorun genetik kaynaklıdır. Ailede benzer göz yapısı olan insanlarda özellikle orta yaştan sonra göz kapağı düşüklüğü ortaya çıkmaya başlar.

Göz kapağı düşüklüğü bir hastalık değildir, sadece bir sorundur. Çok istisnai durumlar dışında kişiye görme alanını daraltma dışında herhangi bir sağlık problemi yaratmaz. Ancak özellikle kadınlarda erken yaşlarda görülmeye başlayan göz kapağı düşüklüğü estetik bir problem olarak görülmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilir. Eğer hasta küçük yaşta ise ve göz tembelliği sorunu da yaşıyorsa uygulanacak yöntem daha farklı olacaktır. Yetişkinlerde ise daha çok görme fonksiyonu ve estetik görünüme yönelik uygulamalar gerçekleştirilir.

Göz kapağı düşüklüğü operasyonundan sonra hastalarda gözleri kapatmakta zorlanılacağı yönünde bir inanış vardır. Ancak müdahale edilen kısım sadece fazla olan deri parçasıdır. Kolay bir operasyon olması sebebiyle hasta aynı gün evine gidebilir, operasyonun ertesi gün işine dönebilir. Kısa bir dönem belli periyotlarda kontroller yapıldıktan sonra hasta hiç iz kalmadan yapılan bu uygulama ile yepyeni bir görünüme ve daha geniş bir görüş alanına kavuşur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here